Porady kosmetologiczne

Konsultacja kosmetologiczna

Zastanawiacie się dlaczego konsultacja u kosmetologa trwa całą godzinę i jakie korzyści może Tobie przynieść? Dlaczego kosmetolog prosi o wykonanie badań z krwi i jaki to może mieć wpływ na dobór pielęgnacji domowej oraz zabiegów specjalistycznych w gabinecie?

Co kosmetolog może wiedzieć na temat dysfunkcji i chorób ogólnoustrojowych. Co oznacza pojęcie nutriterapia i w końcu co oznacza healthy-aging!

Nie wiem jak inni kosmetolodzy, ale ja z pewnością nie wyobrażam sobie sytuacji, w której nie poświęcę czasu na przeanalizowaniu dobrostanu, inaczej komfortu życia – prawidłowości funkcjonowania wszystkich systemów organizmu, mojego Podopiecznego. Każde odstępstwo bowiem ma wpływ na to jak wygląda i funkcjonuje skóra!
Kluczowym przykładem mogą być problemy, krótko mówiąc: gastryczne! Układ pokarmowy jeść ściśle skorelowany z wyglądem naszej skóry. Wszelkie alergie pokarmowe, kłopoty z wypróżnianiem, dysbiozy jelitowe, zespoły objawów typu SIBO, jelita drażliwego albo zmniejszenie produkcji enzymów trawiennych – widać na skórze w postaci:
– zmiany gęstości łoju skórnego
– trądziku
– prosaków
– funkcjonowania naczyń krwionośnych
– zmian zabarwienia skóry, itd.

Jeżeli w wywiadzie zostanie pominięty ten aspekt – na nic nie zdadzą się TOP kosmetyki lub chociażby popularne peelingi chemiczne. Wyleczenie skóry bez „ogarnięcia” tego co głębiej, będzie nieskuteczne.

Badania krwi ukazują też niedobory, a zasadniczo mogą być wskazówką do poszukiwania niedoborów. Tak jest chociażby z „żelazem” i jego magazynem w postaci ferrytyny. Ferrytyna jest białkiem, które magazynuje żelazo w organizmie. Jej oznaczenie pomaga ustalić czy ciało ma odpowiedni zapas żelaza ale też, wraz z innymi badaniami, przyglądnąć się czy nie toczy się w organizmie stan zapalny.

Jak wszyscy zdajemy sobie sprawę, funkcjonowanie układu hormonalnego ma absolutnie niezaprzeczalne znaczenie dla wyglądu Naszej skóry, ale też dla komfortu życia!
W kosmetologii, która opiera się na EBM tak jak i cała medycyna – ważne jest czy nasze gruczoły dokrewne pracują wydajnie, czy dostarczamy ich wszystkich niezbędnych mikroskładników, z których WYTWARZANE SĄ HORMONY. To dlatego analiza sposobu odżywiania jest tak WAŻNA.

Nutriterapia to nic innego jak uzupełnianie tego czego brakuje lub zmniejszenie tego co dostarczane jest w nadmiarze. Do tego jest to sposób na umiejętne stymulowanie pewnych szlaków metabolicznych. Żeby opisać to jaśniej – jeżeli wiemy, że w pewnym momencie Naszego życia spada drastycznie produkcja chociażby kwasu hialuronowego – na co jednak mamy pewien wpływ – możemy zmniejszać aktywność enzymów, które degradują kwas hialuronowy w tkankach poprzez dostarczenia odpowiednich grup antyoksydantów lub chociażby zmniejszenie spożywania cukrów prostych!

Nutriterapia jest sztuką uzupełniania tego, co niezbędne do produkcji konkretnych substancji, które wpływają na stan całego organizmu.
Poziom żelaza, który jest kluczowy dla poprawności procesów regeneracji tkanek, możemy przykładowo regulować suplementacją chlorofilu, który sprawdzi się też doskonale u osób palących papierosy, gdyż zwiększa wykorzystanie tlenu przez komórki.

Prosaki, które lokalizują się po policzkach, oczywiście po przeprowadzeniu dużo szerszego wywiadu, można zredukować poprzez podaż enzymów trawiennych, itd, itd.

Pytania o higienę życia, o długość i jakość snu – także pomagają w określeniu zapotrzebowania organizmu i SKÓRY! Czasem potrzebna jest np. dodatkowa dawka melatoniny, która tonuje sen, ale wpływa też na tempo regeneracji tkanek, w tym skóry.

Opisanie PROFESJONALNEJ KONSULTACJI KOSMETOLOGICZNEJ mogłoby być bardzo obszerne, ale można je skrócić do kilku najważniejszych obszarów – to próba określenia:
– czy jesteś zdrowa/zdrowy
– jakiego typu pomocy medycznej ewentualnie potrzebujesz – bo KOSMETOLOG nie jest lekarzem lecz osobą, która może skierować Cię do odpowiedniego specjalisty bądź LEKARZA
– Twojego zapotrzebowania żywieniowego
– jakich składników aktywnych wymaga Twoja skóra
– jakie kosmetyki w danym czasie będą jej najbardziej służyły
– BEAUTY PLANU – czyli dobrania kolejności wykonywania zabiegów pielęgnacyjno-korekcyjnych

Konsultacja kosmetologiczna to  ZBUDOWANIE  indywidualnego BEAUTY planu na zdrowie i piękno, które trwać będzie długo!

Na podstawie zebranego wywiadu i zleconych wcześniej badań laboratoryjnych oceniam które aspekty Twojego stylu życia i rutyny pielęgnacyjnej, które wpływają na to jak się czujesz i jak wygląda Twoja skóra. Otrzymasz spersonalizowane zalecenia kosmetologiczne (DO KILKU DNI PO ZEBRANIU WYWIADU – DROGĄ MAILOWĄ), dietetyczne, suplementacyjne, i wskazówki, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowiem i pięknym wyglądem na długie lata ✨

Na czym polega KONSULTACJA SPECJALISTYCZNA?

Pierwsze spotkanie w gabinecie ma kluczowe znaczenie dla poznania przyczyn powstania zmian skórnych, dla wybrania najodpowiedniejszych zabiegów, dla ewentualnego wprowadzenia zmian w zakresie higieny życia.
Gładka i piękna skóra to efekt funkcjonowania wszystkich układów naszego organizmu. Jej pogorszony stan odpowiada więc jakiejś dysfunkcji. Trądzik, AZS, pokrzywka, pękające naczynka oznaczają, że “coś w środku” nie działa sprawnie”

Wskazania

1. Zastanów się po co chcesz z niej skorzystać – jaki ma być cel konsultacji:

  • poprawa stanu obecnego,
  • zapobieganie dysfunkcjom skóry
  • przeciwdziałanie starzeniu
  • wyszukanie dysfunkcji powodującej chorobę skóry

2. Zastanów się na ile jesteś gotowa/gotowy na zmiany?

3. Przygotuj tygodniowy dzienniczek żywieniowy – spisuj wszystko co zjesz i wypijesz wraz z godzinami

4. Wykonaj podstawowe badania krwi:

  • morfologia z rozmazem
  • poziom żelaza
  • poziom ferrytyny
  • poziom witaminy D3 – 25(OH)D3
  • profil tarczycowy
  • próby wątrobowe
  • lipidogram

5. Odszukaj i weź ze sobą wszelkie wcześniejsze, specjalistyczne badania jakie
miałaś/miałeś wykonywane

6. Sporządź listę wszystkich leków i suplementów, które używałaś/używałeś

7. Zaobserwuj w jakich okolicznościach pogarsza się stan Twojej skóry
po nieprzespanej nocy, po wypiciu wina, po kłótni w pracy, etc)

8. Spisz wszystkie kosmetyki, których używasz

9. Spisz kosmetyki po których obserwowałaś/obserwowałeś poprawę stanu skóry

10. Przypomnij sobie wszystkie zabiegi kosmetyczne jakim była poddawana Twoja
skóra twarzy i ciała – co działało?

11. Przemyśl jaką kwotę możesz zainwestować miesięcznie w promienny i zdrowy
wygląd swojego ciała i twarzy

Czas trwania zabiegu

60 minut